Tag Archives: Uttarakhand

Delhi Announce Squad for Sub Junior National Football Championship

Delhi, Football, Soccer, Association, DSA, NationalDefender Aniket Singh Thakur will lead a 20- member Delhi State Sub-Junior Football team in the National Football Championship scheduled to be held in Sunder Nagar, Himachal Pradesh from December 12 to 19. Delhi will be playing their inaugural match on 12th against Uttarakhand.

Defender Aniket Singh Thakur will lead a 20- member Delhi State Sub- Junior Football team for participation in the National Football Championship for Coca – Cola scheduled to be held from December 12 to 19 in Sunder Nagar, Delhi will be playing their inaugural match against Uttrakhand on December 12 followed by Haryana on Dec. 14 and hosts-
Himachal Pradesh on Dec.16. Mid- fielder Ayush Adhikari was named as vice-captain of the team which was announced by DSA selection committee consisting of Chairman – Magan Singh Patwal, Convenor- Bhola Nath Karmakar, Coaches – Uttam Negi and Imran Ahmed Khan after conclusion of a fifteen days selection – cum – coaching camp held at DDA Jasola Camp and Modern School, Barakhamba Road. The team members selected are as :

Goal Keepers :

Dhurav Kumar, Lakshay Ranwan, Yathaarth Kansal

Defenders :

Aniket Singh Thakur (Captain), Mehul Verma, Naman Sharma, Surya Mann, Mukal

Midfielders :

Chirag Narang, Ankit Rawat, Ayush Adhikari (Vice-captain), Dyujoty Majumdar, Kabir Gujral, Sanel Biswas, Allan Chaoudahry

Forwards :

Harhal Pandey, Naman Malhotra, Vishal Bhardwaj, Ritesh Saraf, Arsh Diman

Stand Byes :

Gagandeep, Jai Karan Singh, Suryanshu, Lakshay

The officials accompanying the team are : Bhola Nath Karmakar- Manager, Uttam Singh Negi – Coach, Imran Ahmed Khan – Goal-keeper coach

Santosh Trophy Final Round Fixtures and Results

Santosh Trophy, Football, South Zone, North-East Zone, East Zone, West Zone, North ZoneThe zonal preliminary rounds of Santosh Trophy 2014 concluded on 4th February and ten teams from different zones qualified for the final round to be held in Siliguri starting from 24th February. See the results from the Zonal Qualification Round here.

Ten teams that qualified are divided in two groups – A & B

Group A :

Uttarakhand, Mizoram, Kerala, Services, Maharashtra

Group B :

Railways, West Bengal, Punjab, Tamil Nadu, Goa

Group A Fixtures :

Date : 24th February

 

Mizoram – Kerala

3 - 1


Uttarakhand – Maharashtra

2 - 3


Date : 26th February

 

Kerala – Uttarakhand

4 - 0


Services – Maharashtra

0 - 1


Date : 28th February

 

Services – Uttarakhand

3 - 0


Maharashtra – Mizoram

0 - 2


Date : 02nd March

Maharashtra – Kerala

1 - 0


Mizoram – Services

-:-


Date : 04th March

Kerala – Services

-:-


Uttarakhand – Mizoram

-:-


Group B Fixtures :

Date : 25th Feb

Railways – Tamil Nadu

2 - 1


Goa – Punjab

1 - 1


Date : 27th Feb

Tamil Nadu – Goa

3 - 2


West Bengal – Punjab

0 - 0


Date : 01st Mar

West Bengal – Goa

1 - 2


Punjab – Railways

0 - 0


Date : 03rd Mar

Punjab – Tamil Nadu

-:-


Railways – West Bengal

-:-


Date : 05th Mar

Tamil Nadu – West Bengal

-:-


Goa – Railways

-:-